CDLED2WU-10W-30D940-S
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CDLED2WU-10W-30D940-S
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
2.40 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
10W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
772
Efficacy:
64.3 lm/W
CRI:
93
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.10A
V208:
0.06A
V240:
0.05A
V277:
0.05A
Wattage:
12W
10W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
772
Efficacy:
64.3 lm/W
CRI:
93
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.10A
V208:
0.06A
V240:
0.05A
V277:
0.05A
12W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.10A, 208V: 0.06A, 240V: 0.05A, 277V: 0.05A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD10.2% at 120V, 25.9% at 277V
Power Factor99.2% at 120V, 87.9% at 277V
Optical
Optics30°
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -20°C (-4°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)