CDLED2W-20W-WW935-S
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CDLED2W-20W-WW935-S
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
2.60 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
20W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
1211
Efficacy:
57.4 lm/W
CRI:
92
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
Wattage:
21.1W
20W
Color Temperature:
3500K
Lumens:
1211
Efficacy:
57.4 lm/W
CRI:
92
Rated Hours:
50,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.18A
V208:
0.11A
V240:
0.10A
V277:
0.09A
21.1W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.18A, 208V: 0.11A, 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD13.2% at 120V, 20.5% at 277V
Power Factor98.3% at 120V, 88.1% at 277V
Optical
OpticsWall Wash
Performance
Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -30°C (-22°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)