CDLED2S-10W-20D940-K
SKU:
CDLED2S-10W-20D940-K
Weight:
2.40 LBS
Wattage:
10W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
755
Efficacy:
62.9 lm/W
CRI:
93
V120:
0.10A
V208:
0.06A
V240:
0.05A
V277:
0.05A
Wattage:
12W
10W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
755
Efficacy:
62.9 lm/W
CRI:
93
V120:
0.10A
V208:
0.06A
V240:
0.05A
V277:
0.05A
12W
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.10A, 208V: 0.06A, 240V: 0.05A, 277V: 0.05A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD10.2% at 120V, 25.9% at 277V
Power Factor99.2% at 120V, 87.9% at 277V
Optical
Optics20°
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -20°C (-4°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)