CDLED2PS-10W-WW940-K
SKU:
CDLED2PS-10W-WW940-K
Weight:
4.70 LBS
Wattage:
10W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
630
Efficacy:
52.5 lm/W
CRI:
93
V120:
0.10A
V208:
0.06A
V240:
0.05A
V277:
0.05A
Wattage:
12W
10W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
630
Efficacy:
52.5 lm/W
CRI:
93
V120:
0.10A
V208:
0.06A
V240:
0.05A
V277:
0.05A
12W
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.10A, 208V: 0.06A, 240V: 0.05A, 277V: 0.05A
Dimming Driver0 - 10V (at 120-277V), TRIAC and ELV (at 120V only)
THD10.2% at 120V, 25.9% at 277V
Power Factor99.2% at 120V, 87.9% at 277V
Optical
OpticsWall Wash
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -20°C (-4°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensTIR-Polycarbonate (Total Internal Reflection)
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
HousingExtruded aluminum
GasketsHigh-temperature silicone
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Installation
MountingPendant stem (comes with components to create 12", 24", 36" or 48" in field)