ARBAY4-360/8C
SKU:
ARBAY4-360/8C
Weight:
23.60 LBS
Wattage:
360W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
53584
Efficacy:
143.3
CRI:
83
Constant Current
V120:
3.00A
V208:
1.73A
V240:
1.48A
V277:
1.34A
Wattage:
373.9W
360W
Color Temperature:
5000K
CRI:
83
Constant Current
V120:
3.00A
V208:
1.73A
V240:
1.48A
V277:
1.34A
373.9W
Construction
Operating Temperature-20°C (-4°F) to 50°C (122°F)
ReflectorWhite painted, reflective, die formed painted steel
LensPolycarbonate lens
Cord & Plug8 ft cord and no plug for 120-277V and 480V
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingV hooks and optional pendant mounting. AEROBAY® comes with two 42" chains.
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 3.00A, 208V: 1.73A, 240V: 1.48A, 277V: 1.34A
THD13.33% at 120V
Power Factor99.9% at 120V, 94.7% at 277V
Surge Protection2.5kVFor areas prone to surges, upgrade to 10kV surge protection available