ARBAY3-275/8CPT
SKU:
ARBAY3-275/8CPT
Weight:
18.60 LBS
Wattage:
275W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
39685
Efficacy:
143
CRI:
83
Constant Current
V120:
2.25A
Wattage:
277.6W
275W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
39685
Efficacy:
143
CRI:
83
Constant Current
V120:
2.25A
277.6W
Construction
Operating Temperature-20°C (-4°F) to 50°C (122°F)
ReflectorWhite painted, reflective, die formed painted steel
LensPolycarbonate lens
Cord & Plug8 ft cord and NEMA L5-15P twistlock plug for 120V only
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingV hooks and optional pendant mounting. AEROBAY® comes with two 42" chains.
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 2.25A, 208V: 1.30A, 240V: 1.12A, 277V: 1.0A
THD3.73% at 120V, 7.29% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 95.1% at 277V
Surge Protection2.5kVFor areas prone to surges, upgrade to 10kV surge protection available