ARBAY2-160N/480/8C
SKU:
ARBAY2-160N/480/8C
Weight:
13.80 LBS
Wattage:
160W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
22872
Efficacy:
143.8
CRI:
84
Wattage:
159.1W
160W
Color Temperature:
4000K
CRI:
84
Constant Current
159.1W
Construction
Operating Temperature-20°C (-4°F) to 50°C (122°F)
ReflectorWhite painted, reflective, die formed painted steel
LensPolycarbonate lens
Cord & Plug8 ft cord and no plug for 120-277V and 480V
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingV hooks and optional pendant mounting. AEROBAY® comes with two 42" chains.
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 50/60 Hz, 480V: 0.326A
THD4.83% at 120V, 6.87% at 277V
Power Factor99.8% at 120V, 97.2% at 277V
Surge Protection6kV