ARBAY2-160/E2
SKU:
ARBAY2-160/E2
UPC:
Weight:
14.30 LBS
Wattage:
160W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
23276
Efficacy:
145.9
CRI:
83
Constant Current
V120:
1.32A
V208:
0.77A
V240:
0.67A
V277:
0.58A
Wattage:
159.5W
160W
Color Temperature:
5000K
CRI:
83
Constant Current
V120:
1.32A
V208:
0.77A
V240:
0.67A
V277:
0.58A
159.5W
Construction
Operating Temperature-20°C (-4°F) to 50°C (122°F)
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.32A, 208V: 0.77A, 240V: 0.67A, 277V: 0.58A
THD3.84% at 120V, 6.36% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 97.2% at 277V
Battery Backup Light Loss Factor0.159
Surge Protection2.5kVFor areas prone to surges, upgrade to 10kV surge protection available
Installation
MountingV hooks and optional pendant mounting. AEROBAY® comes with two 42" chains.