ARBAY2-120/PIR/8C
SKU:
ARBAY2-120/PIR/8C
Weight:
13.30 LBS
Wattage:
120W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
16820
Efficacy:
146.9
CRI:
83
Constant Current
V120:
0.97A
V208:
0.57A
V240:
0.49A
V277:
0.42A
Wattage:
114.5W
120W
Color Temperature:
5000K
CRI:
83
Constant Current
V120:
0.97A
V208:
0.57A
V240:
0.49A
V277:
0.42A
114.5W
Construction
Operating Temperature-20°C (-4°F) to 50°C (122°F)
ReflectorWhite painted, reflective, die formed painted steel
LensPolycarbonate lens
Cord & Plug8 ft cord and no plug for 120-277V and 480V
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingV hooks and optional pendant mounting. AEROBAY® comes with two 42" chains.
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.97A, 208V: 0.57A, 240V: 0.49A, 277V: 0.42A
THD4.75% at 120V, 7.64% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 95.5% at 277V
Surge Protection2.5kVFor areas prone to surges, upgrade to 10kV surge protection available
Sensor Settings
UL ListedIndoor use only
Operating Temperature32°F to 158°F (0°C to 70°C)
Operating Humidity5% to 96%, noncondensing
Line VoltageLineVage for direct connection to load
Voltage120, 277, 347V, 60Hz or 230V, single phase, 50Hz operation
Power Consumption0.2W