ARBAY2-120/8CP2
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ARBAY2-120/8CP2
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
13.30 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
120W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
16435
Efficacy:
145.7
CRI:
83
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V208:
0.57A
V240:
0.49A
V277:
0.42A
Wattage:
112.8W
120W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
Efficacy:
CRI:
83
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V208:
0.57A
V240:
0.49A
V277:
0.42A
112.8W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDsMulti-chip, high-output, long-life LEDs
Construction
Operating Temperature-20°C (-4°F) to 50°C (122°F)
ReflectorWhite painted, reflective, die formed painted steel
LensPolycarbonate lens
Cord & Plug8 ft cord and NEMA L7-15P straight blade plug for 277V only
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingV hooks and optional pendant mounting. AEROBAY® comes with two 42" chains.
Electrical
DriverClass 2, Constant Current, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 0.97A, 208V: 0.57A, 240V: 0.49A, 277V: 0.42A
THD7.31% at 480V
Power Factor98.1% at 480V
Surge Protection2.5kVFor areas prone to surges, upgrade to 10kV surge protection available