ALEDXL4TSFNW/480
SKU:
ALEDXL4TSFNW/480
Weight:
44.90 LBS
Wattage:
385W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
42243/45408/51014 lm
Efficacy:
144.7/143.6/141.7 lm/W
CRI:
83
Wattage:
291.9W / 316.3W / 360W
385W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
42243/45408/51014 lm
Efficacy:
144.7/143.6/141.7 lm/W
CRI:
83
Constant Current
291.9W / 316.3W / 360W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Extra Large Housing: 385W/345W/300W/345W (factory default 385W)
Electrical
Driver300W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.67A345W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.72A385W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.81A
THD4.61% 480V
Power Factor93.5% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,500W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum
Tilt IncrementRotates in 5 degree increments
Installation
Mounting2 3/8" slipfitter mount with stainless steel hardware
Optical
Bug Rating385W: B3 U0 G5 345W: B3 U0 G5300W: B3 U0 G5