ALEDXL3TSF/480/WS2
SKU:
ALEDXL3TSF/480/WS2
Weight:
41.40 LBS
Wattage:
385W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
39838/42801/47596 lm
Efficacy:
136.8/135.6/133.2 lm/W
CRI:
84
Wattage:
291.3W / 315.7W / 357.4W
385W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
39838/42801/47596 lm
Efficacy:
136.8/135.6/133.2 lm/W
CRI:
84
Constant Current
291.3W / 315.7W / 357.4W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Extra Large Housing: 385W/345W/300W/345W (factory default 385W)
Electrical
Driver300W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.67A345W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.72A385W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.81A
THD4.77% 480V
Power Factor93.4% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,500W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum
Tilt IncrementRotates in 5 degree increments
Installation
Mounting2 3/8" slipfitter mount with stainless steel hardware
Sensor Settings
Optical
Bug Rating385W: B4 U0 G5 345W: B3 U0 G4300W: B3 U0 G4