ALEDXL3TNW/480/WS4
SKU:
ALEDXL3TNW/480/WS4
Weight:
34.50 LBS
Wattage:
385W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
41173/44257/49721 lm
Efficacy:
140.4/139.3/137.5 lm/W
CRI:
83
Wattage:
293.2W / 317.7W / 361.6W
385W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
41173/44257/49721 lm
Efficacy:
140.4/139.3/137.5 lm/W
CRI:
83
Constant Current
293.2W / 317.7W / 361.6W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Extra Large Housing: 385W/345W/300W/345W (factory default 385W)
Electrical
Driver300W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.67A345W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.72A385W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.81A
THD4.97% 480V
Power Factor93.4% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,500W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 3" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease.
Sensor Settings
Optical
Bug Rating385W: B3 U0 G5 345W: B3 U0 G5300W: B3 U0 G5