ALEDXL2TWMB/480/WS4
SKU:
ALEDXL2TWMB/480/WS4
Weight:
36.30 LBS
Wattage:
385W
Wattage:
292.5W / 317.1W / 358.9W
385W
Constant Current
292.5W / 317.1W / 358.9W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Extra Large Housing: 385W/345W/300W/345W (factory default 385W)
Electrical
Driver300W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.67A345W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.72A385W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.81A
THD5.27% 480V
Power Factor93.4% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,500W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Installation
MountingWall mount
Sensor Settings
Optical
Bug Rating385W: B5 U0 G4 345W: B4 U0 G3300W: B4 U0 G3