ALEDM4TW/480/7PR
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ALEDM4TW/480/7PR
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
16.50 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
150W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
10452/12634/19073 lm
Efficacy:
140.8/139.8/131.7 lm/W
CRI:
84
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
Wattage:
74.2W / 90.3W / 144.8W
150W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
10452/12634/19073 lm
Efficacy:
140.8/139.8/131.7 lm/W
CRI:
84
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
74.2W / 90.3W / 144.8W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Medium Housing: 150W/90W/78W (factory default 150W)
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP66 for dust and water
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, discrete, surface-mount LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Electrical
Driver78W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.20A90W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.23A150W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.32A
THD6.27% 480V
Power Factor95.8% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
7-Pin ReceptacleANSI C136.41 7-pin receptacle, compatible with wireless control systems
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum
LensPolycarbonate lens
ReflectorAluminum reflector with white polycarbonate
Vibration Rating3G vibration rating per ANSI C136.31
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 3" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease.
Optical
Bug Rating150W: B2 U0 G490W: B1 U0 G378W: B1 U0 G3