ALEDM4TN/480/7PR
SKU:
ALEDM4TN/480/7PR
Weight:
16.50 LBS
Wattage:
150W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
10601/12893/19518 lm
Efficacy:
143/142/134.3 lm/W
CRI:
83
Wattage:
74.1W / 90.8W / 145.4W
150W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
10601/12893/19518 lm
Efficacy:
143/142/134.3 lm/W
CRI:
83
Constant Current
74.1W / 90.8W / 145.4W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Medium Housing: 150W/90W/78W (factory default 150W)
Electrical
Driver78W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.20A90W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.23A150W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.32A
THD5.72% 480V
Power Factor95.9% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
7-Pin ReceptacleANSI C136.41 7-pin receptacle, compatible with wireless control systems
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 3" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease.
Optical
Bug Rating150W: B2 U0 G390W: B1 U0 G378W: B1 U0 G3