ALEDM3TSFN/480/WS2
SKU:
ALEDM3TSFN/480/WS2
Wattage:
150W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
10667/12973/19639 lm
Efficacy:
143.9/142.8/135.1 lm/W
CRI:
82
Wattage:
74.1W / 90.8W / 145.3W
150W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
10667/12973/19639 lm
Efficacy:
143.9/142.8/135.1 lm/W
CRI:
82
Constant Current
74.1W / 90.8W / 145.3W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Medium Housing: 150W/90W/78W (factory default 150W)
Electrical
Driver78W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.20A90W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.23A150W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.32A
THD6.53% 480V
Power Factor97% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Sensor Settings
Optical
Bug Rating150W: B2 U0 G290W: B2 U0 G278W: B1 U0 G2