ALEDM2TSFB/480/7PR
SKU:
ALEDM2TSFB/480/7PR
Wattage:
150W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
10534/12734/19224 lm
Efficacy:
142.3/141.4/133.2 lm/W
CRI:
84
Wattage:
74W / 90.1W / 144.3W
150W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
10534/12734/19224 lm
Efficacy:
142.3/141.4/133.2 lm/W
CRI:
84
Constant Current
74W / 90.1W / 144.3W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Medium Housing: 150W/90W/78W (factory default 150W)
Electrical
Driver78W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.20A90W: Constant Current, Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V:0.23A150W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.32A
THD5.99% 480V
Power Factor95.8% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Optical
Bug Rating150W: B3 U0 G290W: B3 U0 G278W: B2 U0 G1