ALEDLATWMNB/480/WS2
SKU:
ALEDLATWMNB/480/WS2
Weight:
27.50 LBS
Wattage:
260W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
26457/34268/38340 lm
Efficacy:
154.2/150.5/145.1 lm/W
CRI:
82
Wattage:
171.6W / 227.7W / 264.3W
260W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
26457/34268/38340 lm
Efficacy:
154.2/150.5/145.1 lm/W
CRI:
82
Constant Current
171.6W / 227.7W / 264.3W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Large Housing: 260W/220W/170W (factory default 260W)
Electrical
Driver170W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.39A220W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.50A260W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.57A
THD4.62% 480V
Power Factor96.3% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,000W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Installation
MountingWall mount
Sensor Settings
Optical
Bug Rating260W: B4 U0 G2220W: B4 U0 G2170W: B3 U0 G2