ALEDL5TSFNW/480
SKU:
ALEDL5TSFNW/480
Weight:
31.50 LBS
Wattage:
260W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
28481/36890/41273 lm
Efficacy:
166/162/156.2 lm/W
CRI:
83
Wattage:
171.6W / 227.7W / 264.2W
260W
Color Temperature:
4000K
Lumens:
28481/36890/41273 lm
Efficacy:
166/162/156.2 lm/W
CRI:
83
Constant Current
171.6W / 227.7W / 264.2W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Large Housing: 260W/220W/170W (factory default 260W)
Electrical
Driver170W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.39A220W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.50A260W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.57A
THD4.16% 480V
Power Factor96.4% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,000W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingDie-cast aluminum
Tilt IncrementRotates in 5 degree increments
Installation
Mounting2 3/8" slipfitter mount with stainless steel hardware
Optical
Bug Rating260W: B5 U0 G3220W: B5 U0 G3170W: B5 U0 G3