ALEDL5T/480/WS2
SKU:
ALEDL5T/480/WS2
Weight:
27.30 LBS
Wattage:
260W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
28390/36662/41412 lm
Efficacy:
166.3/162.2/157.3 lm/W
CRI:
85
Wattage:
170.7W / 226.1W / 263.3W
260W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
28390/36662/41412 lm
Efficacy:
166.3/162.2/157.3 lm/W
CRI:
85
Constant Current
170.7W / 226.1W / 263.3W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Large Housing: 260W/220W/170W (factory default 260W)
Electrical
Driver170W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.39A220W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.50A260W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.57A
THD4.36% 480V
Power Factor96.3% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,000W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 3" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease.
Sensor Settings
Optical
Bug Rating260W: B5 U0 G4220W: B5 U0 G4170W: B5 U0 G3