ALEDL4TNB/480/WS4
SKU:
ALEDL4TNB/480/WS4
Weight:
26.80 LBS
Wattage:
260W
Lumens:
26858/34788/38921 lm
Efficacy:
156.2/152.5/147 lm/W
Wattage:
171.9W / 228.1W / 264.8W
260W
Lumens:
26858/34788/38921 lm
Efficacy:
156.2/152.5/147 lm/W
Constant Current
171.9W / 228.1W / 264.8W
Call for price
Field Adjustability
Field Adjustable (Wattage)Field adjustable light output in 3 discrete steps: Large Housing: 260W/220W/170W (factory default 260W)
Electrical
Driver170W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.39A220W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.50A260W: Constant Current, Non-Class 2, 480V, 50/60 Hz, 480V: 0.57A
THD4.35% 480V
Power Factor96.4% at 480V
Surge ProtectionLine to Line: 10kVLine to Ground: 6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 1,000W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 3" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease.
Sensor Settings
Optical
Bug Rating260W: B3 U0 G5220W: B3 U0 G5170W: B3 U0 G4