ALED5S78/D10/PCT
SKU:
ALED5S78/D10/PCT
Weight:
33.10 LBS
Wattage:
78W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
9578
Efficacy:
146.5 lm/W
CRI:
73
Constant Current
V120:
0.56A
V208:
0.34A
V240:
0.33A
V277:
0.26A
Wattage:
65.4W
78W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
9578
Efficacy:
146.5 lm/W
CRI:
73
Constant Current
V120:
0.56A
V208:
0.34A
V240:
0.33A
V277:
0.26A
65.4W
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
Optical
BUG RatingB3 U1 G2
OpticsSquare, Type V distribution
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Thermal ManagementSuperior thermal management with external air-flow fins
Effective Projected AreaEPA = 0.7
LensClear polycarbonate lens
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingTenon for 2 3/8" or 3" OD post or pole-top adaptor
Electrical
DriverConstant Current, Class 2 with 4kV surge protection, 120-277VAC, 50/60 Hz, 120V: 0.56A, 208V: 0.34A, 240V: 0.33A, 277V: 0.26A
THD5.78% at 120V, 9.27% at 277V
Power Factor99.5% at 120V, 91.6% at 277V