ALED5S150/D10/7PR/WS2
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ALED5S150/D10/7PR/WS2
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
36.40 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
150W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
17403
Efficacy:
123.1 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.76A
V208:
0.73A
V240:
0.63A
V277:
0.54A
Wattage:
141.4W
150W
Color Temperature:
5000K
Lumens:
17403
Efficacy:
123.1 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.76A
V208:
0.73A
V240:
0.63A
V277:
0.54A
141.4W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
California Title 24Can be used to conform with the requirements of California Title 24 Part 6.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide
Optical
BUG RatingB4 U0 G3
OpticsSquare, Type V distribution
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Thermal ManagementSuperior thermal management with external air-flow fins
Effective Projected AreaEPA = 0.7
LensClear polycarbonate lens
ReflectorVacuum-metalized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingTenon for 2 3/8" or 3" OD post or pole-top adaptor
Electrical
DriverConstant Current, Class 2 with 4kV surge protection, 120-277VAC, 50/60 Hz, 120V: 1.76A, 208V: 0.73A, 240V: 0.63A, 277V: 0.54A
THD5.78% at 120V, 9.72% at 277V
Power Factor99.5% at 120V, 92.2% at 277V
Sensor Settings
Operating Voltage120-277V
Power Consumption1W
0-10V Sinking Current50mA
Adjustable High and Low ModesHigh: 0-10V; Low: off, 0-9.8V
Adjustable SensitivyNone, low, medium, maximum
Adjustable SetpointNone, 1 to 250 fc, auto
Operating Temperature-40°F to 167°F (-40°C to +75°C)
Operating Humidity20% to 90% noncondensing
Relay Life Rating200,000 cycles (120/277VAC), 50,000 cycles (230VAC)