A19-13-E26-927-F-C
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A19-13-E26-927-F-C
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
0.10 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Wattage:
13W
Color Temperature:
2700K
Lumens:
1600
Efficacy:
118.5
CRI:
90
Rated Hours:
15,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.11A
Wattage:
13.5W
13W
Color Temperature:
2700K
Lumens:
Efficacy:
CRI:
90
Rated Hours:
15,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.11A
13.5W
Call for price
Performance
Product TypeA-Line
Input Wattage13.5W
Lumens1,600lm
Efficacy118.5lm/W
L70 Lifespan15,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Wattage Equivalency100W Incandescent
Compliance
Enclosed FixturesSuitable for use in enclosed fixtures
LED Characteristics
Color Temperature2700K
Color Accuracy (CRI)>90 CRI
Beam Angle360°
Electrical
Power Factor>0.7
DimmableYes
Flicker<30%
Operating Temperature-20°C to 45°C (-4°F to 113°F)
Input Voltage120V