A17-5T200/3PRS
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A17-5T200/3PRS
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
11.50 LBS
Sell Sheet:
Sell Sheet
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
200W / 180W / 160W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
148.5-169.1 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.63A/1.46A/1.30A
V208:
0.94A/0.84A/0.75A
V240:
0.85A/0.76A/0.68A
V277:
0.72A/0.68A/0.61A
Wattage:
155.4-200.8W
200W / 180W / 160W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
Efficacy:
148.5-169.1 lm/W
CRI:
81
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.63A/1.46A/1.30A
V208:
0.94A/0.84A/0.75A
V240:
0.85A/0.76A/0.68A
V277:
0.72A/0.68A/0.61A
155.4-200.8W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
IP RatingIngress protection rating of IP65 for dust and water
Electrical
Driver200W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.63A, 208V: 0.94A, 240V: 0.85A, 277V: 0.72A 180W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.46A, 208V: 0.84A, 240V: 0.76A, 277V: 0.68A 160W: Constant Current, Class 1, 120-277V, 50/60 Hz, 120V: 1.30A, 208V: 0.75A, 240V: 0.68A, 277V: 0.61A
THD2.81% at 120V, 10.04% at 277V
Power Factor99.89% at 120V, 95.7% at 277V
Surge Protection6kV
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
LensPolycarbonate lens
HousingDie-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Vibration Rating3G vibration rating per ANSI C136.31
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Installation
MountingUniversal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 5 1/2" center to center. Round Pole Adaptor plate included as a standard. Easy slide and lock to mount fixture with ease. Round pole diameter must be >4" to mount fixtures at 90° orientation.