PLED52/480/D10
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
PLED52/480/D10
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
18.00 LBS
Voltage:
480V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
5000K
Mounts:
Pendant
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
52W
Lumens:
4633
Efficacy:
79.7 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
Wattage:
58.1W
Voltage:
480V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
5000K
Mounts:
Pendant
52W
Lumens:
4633
Efficacy:
79.7 lm/W
CRI:
73
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
58.1W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
LED Characteristics
LEDs4x13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingPrecision die-cast aluminum housing, lens frame
LensClear tempered glass lens
GasketsHigh-temperature silicone
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Electrical
Drivers2x26W Driver, Constant Current, Class 2, 100V-277V, 50/60 Hz, 6kv Surge Protection, 720mA, 100-277VAC 0.4 Amps., Power Factor 99%.