NaturaLED FXCAL300/840/BZ/3S/480 300W, 277-480V, 4000K, Bronze
NaturaLED
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FXCAL300/840/BZ/3S/480
UPC:
8.44366E+11
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
13.00 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
300W
Voltage:
277-480V
Lumens:
40500
Color Temperature:
4000K
Color:
Bronze
Size/Length:
12.5 x 22.75"
IP Rating:
IP65
Beam Angle:
Type 3
CRI:
80
THD%:
<20%
Operating Temperature:
-40° ~ 113°
Wattage:
300W
Voltage:
277-480V
Lumens:
Color Temperature:
4000K
Color:
Bronze
Size/Length:
12.5 x 22.75"
IP Rating:
IP65
Beam Angle:
Type 3
CRI:
80
THD%:
<20%
Operating Temperature:
Adding to cart… The item has been added
Part Number: 9518 Part Number Description: FXCAL300/840/BZ/3S/480 0-10V/Dimming Wattage - 300w (1,000 to 1,500w equivalent) Voltage - 277-480v Color Temp - 4000K Lumens - 42,000lm Light Distribution/Beam Angle - Type III Average Rated Life: >50,000 Hours Finish - Bronze Height - 2.42" (61.47mm) Width - 12.4" (315mm) Length - 22.72" (577mm) This Compact Area Light is constructed with a durable, die-cast aluminum housing and excellent thermal design Perfect for parking lots, streets, walkways, building flood up/down lighting and/or as a sign lighter Optional Accessories For Purchase: Mounts, Receptacles, Lens (Type 4 or Type 5): Sold Separately! Select binning for color consistency, minimize glare, die-cast aluminum Cable length: 6-ft Lens: UV resistant polycarbonate lens Surge Protection: 6KV NaturaLED Compact Area Lights provide uniform, consistent color (CRI >80), with a wide range of wattage selections to replace up to 1500W HID fixtures IP65 Rated, CA Exempt DesignLights Consortium Premium, IP65 Rated, FCC, LM79, LM80, RoHS Compliant, Title 24 5 year limited factory warranty. FXCAL300/840/BZ/3S/480 | NaturaLED