WPLEDFC52W/D10
SKU:
WPLEDFC52W/D10
Weight:
17.60 LBS
Color Temperature:
5000K
Color:
White
Wattage:
52W
Lumens:
7325
Efficacy:
128.5 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.37A
V240:
0.32A
V277:
0.28A
Wattage:
57W
Color Temperature:
5000K
Color:
White
52W
Lumens:
7325
Efficacy:
128.5 lm/W
CRI:
72
Constant Current
V120:
0.52A
V208:
0.37A
V240:
0.32A
V277:
0.28A
57W
Call for price
Electrical
THD6.24% at 120V, 7.1% at 277V
Power Factor99.3% at 120V, 97.2% at 277V
Surge Protection6kV
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
LED Characteristics
LEDsTwo (2) multi-chip, high-output, long-life LEDs
Color Consistency7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-52 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)