WPLEDC52NW/BL
SKU:
WPLEDC52NW/BL
Weight:
17.60 LBS
Color Temperature:
4000K
Color:
White
Wattage:
52W
Lumens:
7334
Efficacy:
130 lm/W
CRI:
76
Constant Current
V120:
0.51A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.24A
Wattage:
56.4W
Color Temperature:
4000K
Color:
White
52W
Lumens:
7334
Efficacy:
130 lm/W
CRI:
76
Constant Current
V120:
0.51A
V208:
0.33A
V240:
0.29A
V277:
0.24A
56.4W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 250W Metal Halide
LED Characteristics
LEDsTwo (2) multi-chip, high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingPrecision die-cast aluminum housing, lens frame
ArmDie-cast aluminum with wiring access plate
CutoffCutoff (7.5°)
ReflectorSpecular vacuum-metallized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone
LensTempered glass
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Electrical
DriverConstant Current, 720mA, Class 2, 100 - 277V, 50 - 60 Hz, 100 - 277VAC .8 Amps.
THD5.73% at 120V, 8.02% at 277V
Power Factor99.1% at 120V, 97.3% at 277V
Surge Protection6kV