HNLED13YB
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HNLED13YB
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
4.60 LBS
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Color:
Black
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
13W
Lumens:
1715
Efficacy:
124.3 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.12A
V208:
0.07A
V240:
0.06A
V277:
0.06A
Wattage:
13.8W
sub-tech:
LED
Color Temperature:
3000K
Color:
Black
13W
Lumens:
1715
Efficacy:
124.3 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.12A
V208:
0.07A
V240:
0.06A
V277:
0.06A
13.8W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations. Suitable for ground mounting.
LED Characteristics
LEDsMulti-chip, high-output, long-life LEDs
Color StabilityRAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Construction
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
Thermal ManagementSuperior heat sinking with external Air-Flow fins
HousingPrecision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
ReflectorSemi-specular, vacuum-metalized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone gaskets
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
MountingHeavy-duty 1/2" thread mounting arm with "O" ring seal & stainless steel screws
Optical
NEMA TypeNEMA Beam Spread of 3H x 3V
Electrical
DriverConstant Current, 120-277V with 4kV surge protection, 120V: 0.12A, 208V: 0.07A, 240V: 0.06A, 277V: 0.06A
THD9.98% at 120V, 10.84% at 277V
Power Factor99% at 120V, 91.7% at 277V