LED Litespan A21 Omni-Directional 25W-2550Lm Enclosed 80+ CRI 3000K E26 120-277V, LED25WA21/OMN/830-G8 | EiKO
SKU:
LED25WA21/OMN/830-G8
UPC:
Availability:
Usually ships in 1 week.
Weight:
0.52 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Voltage:
277V
Technology:
LED
Color Temperature:
3000K
Base Type:
E26
Bulb Shape:
A21
Voltage:
277V
Technology:
LED
Color Temperature:
3000K
Base Type:
E26
Bulb Shape:
A21
Call for price
EiKO E-26 Base LED Light Bulb
BRIGHT LIGHT & ENERGY SAVING:
EASY INSTALLATION
BETTER DESIGN:
QUALITY AND WARRANTY:
MULTI PURPOSE:
What's the difference between an A19 Bulb and an E26 Bulb?
Thing is, they might be the same thing.
A19 refers to the shape and size of the bulb itself. "A" stands for Arbitrary -- just the name of the shape that's familiar to most of us. "19" refers to the size -- in this case, 19/8" (or 2 3/8") across.
E26 refers to the type and size of the base -- the part that goes into the light socket. "E" refers to "Edison," which is the type of "screw in" style base people in the United States are most familiar with. 26 refers to 26 mm across. (This is also called a "medium" base.)
CALL 888-3-2-LIGHT
LED Litespan A21 Omni-Directional 25W-2550lm Enclosed 80+ CRI 3000K E26 120-277V
  • Manufacturer: EiKO
  • Item #: LED25WA21/OMN/830-G8
  • Minimum Order Quantity: 1
  • UPC: 031293105332
  • Dimensions: height 155 mm, width 70 mm, length 70 mm