LED HID Replacement 40W-5400Lm 4000K 80CRI Non-Dim E26 180 Degree Horizontal 100-277V, LED40WPT/180/40KMED-G7 | EiKO
SKU:
LED40WPT/180/40KMED-G7
UPC:
Availability:
Usually ships in 1 week.
Weight:
2.05 LBS
Voltage:
277V
Technology:
LED
Technology:
HID
Color Temperature:
4000K
Base Type:
E26
Voltage:
277V
LED
HID
Color Temperature:
4000K
Base Type:
E26
Call for price
EiKO E-26 Base LED Light Bulb
BRIGHT LIGHT & ENERGY SAVING:
EASY INSTALLATION
BETTER DESIGN:
QUALITY AND WARRANTY:
MULTI PURPOSE:
What's the difference between an A19 Bulb and an E26 Bulb?
Thing is, they might be the same thing.
A19 refers to the shape and size of the bulb itself. "A" stands for Arbitrary -- just the name of the shape that's familiar to most of us. "19" refers to the size -- in this case, 19/8" (or 2 3/8") across.
E26 refers to the type and size of the base -- the part that goes into the light socket. "E" refers to "Edison," which is the type of "screw in" style base people in the United States are most familiar with. 26 refers to 26 mm across. (This is also called a "medium" base.)
CALL 888-3-2-LIGHT
LED HID REPLACEMENT 40W-5400LM 4000K 80CRI NON-DIM E26 180 DEGREE HORIZONTAL 100-277V
  • Manufacturer: EiKO
  • Item #: LED40WPT/180/40KMED-G7
  • Minimum Order Quantity: 1
  • UPC: 031293096593
  • Dimensions: height 292 mm, width 128 mm, length 125 mm