LED FLUSH MOUNT SURFACE FIXTURES 120V Spun Aluminum - | FML-S8-14W-30K | Options Available: | Westgate
Westgate
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FML-S8-14W-30K
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Voltage:
120V
Color Temperature:
3000K
CRI:
80
Wattage:
14W
Dimmable:
Yes
THD%:
white translucent acrylic
Spec Sheet:
View PDF
Voltage:
120V
Color Temperature:
3000K
CRI:
80
Wattage:
14W
Dimmable:
Yes
THD%:
white translucent acrylic
Adding to cart… The item has been added
:: Construction: Spun aluminum with white powder coat finish
:: LED: Seoul DOB (Driver On Board) Technology
:: Gasket: close cell Neoprene foam gasket
:: Optics: White translucent acrylic lens
:: 1" deep
:: Voltage: 120V AC
:: Dimmable down to 10% using an approved dimmer
:: Power factor: 90% +