| Compliance |
| UL Listed | Suitable for wet locations |
| IP Rating | Ingress protection rating of IP66 for dust and water |
| IESNA LM-79 & LM-80 Testing | RAB LED luminaires and LED components have been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80. |
| Performance |
| Lifespan | 100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations |
| Wattage Equivalency | Equivalent to 125W Pulse Start Metal Halide |
| Construction |
| IES Classification | The Type IV distribution (also known as a Forward Throw) is especially suited for mounting on the sides of buildings and walls, and for illuminating the perimeter of parking areas. It produces a semicircular distribution with essentially the same candlepower at lateral angles from 90° to 270°. |
| Housing | Precision die-cast aluminum housing, lens frame |
| Gaskets | High-temperature silicone |
| Effective Projected Area | EPA = 0.27 |
| Finish | Formulated for high durability and long-lasting color |
| Green Technology | Mercury and UV free. RoHS-compliant components. |
| Ambient Temperature | Suitable for use in up to 40°C (104°F) |
| Cold Weather Starting | The minimum starting temperature is -40°C (-40°F) |
| Electrical |
| Driver | Multi-chip 26W high output long life LED Driver Constant Current, 720mA, Class 2, 6kV Surge Protection, 100V-277V, 50-60 Hz, 100-240V.4 Amps. |
| THD | 7.5% at 120V, 11% at 277V |
| Electrical Input Specifications | MaxW = 30W; Input Volts = 10-30 VDC; Operating Amps = 3.0 - 1.0A. |
| LED Characteristics |
| Lumen Maintenance | The LED will deliver 70% of its initial lumens at 100,000 hours of operation |
| Color Consistency | 7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color |
| Color Stability | LED color temperature is warrantied to shift no more than 200K in color temperature over a 5-year period |
| Color Uniformity | RAB's range of Correlated Color Temperature follows the guidelines of the American National Standard for Specifications for the Chromaticity of Solid State Lighting (SSL) Products, ANSI C78.377-2017. |