ALED18N/PC2
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ALED18N/PC2
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
6.50 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Pole
Color:
Bronze
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
18W
Lumens:
2775
Efficacy:
130.9 lm/W
CRI:
70
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.15A
V208:
0.09A
V240:
0.08A
V277:
0.07A
Wattage:
21.2W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
4000K
Mounts:
Pole
Color:
Bronze
18W
Lumens:
2775
Efficacy:
130.9 lm/W
CRI:
70
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.15A
V208:
0.09A
V240:
0.08A
V277:
0.07A
21.2W
Call for price
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.15A, 208V: 0.09A, 240V: 0.08A, 277V 0.07A
THD14.21% at 120V, 10.51% at 277V
Power Factor97.4% at 120V, 95.1% at 277V
Photocell277V Button photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
Compliance
UL ListedSuitable for wet locations
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 100W Pulse Start Metal Halide
Construction
Effective Projected AreaEPA = 0.27
Maximum Ambient TemperatureSuitable for use in up to 40°C (104°F)
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)