Westgate
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CDX-55W-35K-BR
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week
Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Spec Sheet:
View PDF
Voltage:
120-277V
Color Temperature:
3500K
CRI:
80
IP Rating:
IP65
Wattage:
55W
Dimmable:
Yes
THD%:
Prismatic Polycarbonate Lens
Spec Sheet:
View PDF
Voltage:
120-277V
Color Temperature:
3500K
CRI:
80
IP Rating:
IP65
Wattage:
55W
Dimmable:
Yes
THD%:
Prismatic Polycarbonate Lens
Adding to cart… The item has been added
:: Die-cast aluminum with bronze finish
:: Five 1/2" hubs: 1 on top and 1 on each side
:: Rotatable Size Light Angle: 160¡
:: Designed for 9 to 16 foot mounting heights
:: LED Type/Brand: SMD2835
:: Factory installed options: sensor, emergency battery backup
:: Dimming: 0~10V Dimming
:: Lens: Prismatic Polycarbonate Lens
:: Lumens: 7250LM
:: Wattage: 55W
:: Input Current: 0.28A
:: Voltage: 120-277VAC 50/60Hz
:: Efficacy: 131LM/W
:: Power Factor: >0.90
:: Operating Temp: -4¡F to 113¡F
:: THD: 20%