WPLED26N/EC/PC
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
WPLED26N/EC/PC
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
14.00 LBS
sub-tech:
LED
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
26W
Lumens:
3738
Efficacy:
129.3 lm/W
CRI:
70
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.22A
V208:
0.13A
V240:
0.11A
V277:
0.10A
Wattage:
28.9W
sub-tech:
LED
26W
Lumens:
3738
Efficacy:
129.3 lm/W
CRI:
70
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
0.22A
V208:
0.13A
V240:
0.11A
V277:
0.10A
28.9W
Call for price
Construction
Cold Start WPLED26 with Battery BackupMinimum starting temperature is -20°C/-4°F
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 35°C (95°F)
GasketsHigh-temperature silicone
HousingPrecision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
FinishFormulated for high durability and long-lasting color
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Electrical
DriverConstant Current, Class 2, 120-277V, 50/60Hz, 120V: 0.22A, 208V: 0.13A, 240V: 0.11A, 277V 0.10A
THD10.02% at 120V, 10.55% at 277V
Power Factor98.3% at 120V, 95.4% at 277V
Photocell120V Button photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Battery ModeLight output use LLD of.7 to simulate light output during battery mode operation.
Battery BackupTwo field-replaceable, high-temperature, maintenance-free, nickel-cadmium batteries
Compliance
LED Characteristics
LEDTwo (2) 13W high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Optical
BUG RatingB1 U0 G0
Performance
Wattage EquivalencyEquivalent to 150W Metal Halide