SKU:
KT-RKIT40PS-D44L1-8CSA-VDIM
UPC:
Weight:
6.00 LBS
Voltage:
120-277V
Wattage:
24W / 30W / 40W
Number of Lights:
2
Dimming Type:
0-10V
Certification:
DLC
Color:
Color Selectable (3500K/4000K/5000K)
Mounting Type:
Retrofit Kit with Assorted Hardware
Voltage:
120-277V
Wattage:
24W / 30W / 40W
Number of Lights:
2
Dimming Type:
0-10V
Certification:
DLC
Color:
Mounting Type:
Adding to cart… The item has been added
The Keystone KT-RKIT40PS-D44L1-8CSA-VDIM Linear LED Retrofit Kit features selectable power (24/30/40W) and color temperature (3500K/4000K/5000K) for versatile installation in existing fixtures. It includes two 44-inch LED modules, two 44-inch lenses, one 120-277V 0-10V dimmable LED driver, a 12V auxiliary tap, and mounting hardware. Rated for 50,000 hours and suitable for damp locations, it delivers up to 6,050 lumens with >80 CRI.