Keystone Technologies
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
KT-LALED50PS-XA-8CSF-VDIM-S
UPC:
Weight:
12.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wattage:
50W / 38W / 30W
Voltage:
120-277V
Lumens:
6250
Color Temperature:
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
CRI:
80
Dimmable:
Yes
Mounting Type:
Pendant
Wet/Damp Rating:
Damp Location
Certification:
UL, DLC
Rated Hours:
100000
Housing Material:
Aluminum
Finish:
Silver
Integrated Led:
Yes
Dimming Type:
0-10V with 12V AUX
Wattage:
50W / 38W / 30W
Voltage:
120-277V
Lumens:
Color Temperature:
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
CRI:
80
Dimmable:
Mounting Type:
Pendant
Wet/Damp Rating:
Damp Location
Certification:
UL, DLC
Rated Hours:
Housing Material:
Aluminum
Finish:
Silver
Integrated Led:
Dimming Type:
0-10V with 12V AUX
Adding to cart… The item has been added
The Keystone KT-LALED50PS-XA-8CSF-VDIM-S is an X-shaped linear architectural LED pendant fixture featuring direct/indirect lighting with selectable power (30/38/50W) and color temperatures (2700K-5000K) for up to 6250 lumens. It includes 0-10V dimming with 12V AUX power, silver housing, aircraft hanging cables, and end-to-end linking brackets, ideal for offices, education, and retail spaces. UL-listed for damp locations with over 100,000-hour lifespan.