BAYLED104W/BL
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
BAYLED104W/BL
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
27.30 LBS
sub-tech:
LED
Mounts:
Pendant
Color:
White
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
104W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
14942
Efficacy:
123.3 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.03A
V208:
0.65A
V240:
0.56A
V277:
0.49A
Wattage:
121.2W
sub-tech:
LED
Mounts:
Pendant
Color:
White
104W
Color Temperature:
5100K
Lumens:
14942
Efficacy:
123.3 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.03A
V208:
0.65A
V240:
0.56A
V277:
0.49A
121.2W
Call for price
Compliance
LED Characteristics
LEDsMulti-chip, high-output, long-life LEDs
Color Consistency3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyReplaces 320W Metal Halide
Construction
Ambient TemperatureSuitable for use in up to 55°C (131°F)
Thermal ManagementSuperior heat sinking with external Air-Flow fins
HousingPrecision die-cast aluminum housing and door frame with 3-foot 600V power cord
LensTempered glass
ReflectorSpecular vacuum metallized polycarbonate
GasketsHigh-temperature silicone
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
Installation
Recommended Mounting Height30 ft
Electrical
DriversConstant Current, 800mA, Class 2 with 6 kV surge protection, 100-277VAC, 50/60 Hz
THD7.87% at 120V, 10.18% at 277V
Power Factor99.5% at 120V, 93.4% at 277V