HID-45-EX39-8CCT-BYP/5SP/480V
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HID-45-EX39-8CCT-BYP/5SP/480V
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
2.00 LBS
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
45W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
5,850/ 6,075/ 6,300 lm
Efficacy:
130/135/140 lm/W
CRI:
80
Power Factor:
Power Factor-39199
THDi:
THD-2109
Wattage:
45W
Color Temperature:
3000K/4000K/5000K
Lumens:
5,850/ 6,075/ 6,300 lm
Efficacy:
130/135/140 lm/W
CRI:
80
Power Factor:
Power Factor-39199
THDi:
THD-2109
Call for price
Performance
Product TypeHID Replacement
Wattage Equivalency175W Metal Halide
Input Wattage45W
Lumens3000K @ 5,850lm; 4000K @ 6,075lm; 5000K @ 6,300lm
Efficacy3000K @ 130lm/W; 4000K @ 135lm/W; 5000K @ 140lm/W
L70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Electrical
THD≤20%
Power Factor≥0.9
DimmableYes
Input Voltage277-480V
Operating Frequency50/60Hz
Input Current @ 240V (mA)206mA
Input Current @ 277V (mA)181mA
Input Current @ 480V (mA)104mA
Operating Temperature-22°F to 140°F (-30°C to 60°C)
Flicker<30%
Surge Protection4kV
LED Characteristics
Color TemperatureField adjustable via dip switch 3000/4000/5000K
Color Accuracy (CRI)≥80 CRI
R9 ValueHigh color performance with R9 no greater than 0
Color Consistency<6-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Installation
Installation MethodUL Type B, Ballast Bypass
Installation OrientationVertical/Horizontal
Base TypeEX39 Exclusionary Mogul
Construction
Bulb ShapePost top (sensor)
Endcap MaterialMetal
Enclosure MaterialPolycarbonate
Compliance
ListingsUL Listed, UL Classified
EnvironmentSuitable for use in dry and damp environments
Fixture RatingSuitable for use in enclosed fixtures
IP RatingIP64
Energy Star ApprovedNo.There is no product category on Energy Star for this lamp to qualify under.
Certification Model NumberH20027(HID-45-EX39-8CCT-BYP/5SP 480V)