HAYBAY180/D10
RAB Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HAYBAY180/D10
UPC:
Availability:
Usually ships within 1 week.
Weight:
13.10 LBS
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
5000K
Color:
White
Spec Sheet:
Spec Sheet
Instructions:
Instructions
Wattage:
180W
Lumens:
27051
Efficacy:
150.1 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.50A
V208:
0.87A
V240:
0.75A
V277:
0.65A
Wattage:
180.2W
Voltage:
277V
sub-tech:
LED
Color Temperature:
5000K
Color:
White
180W
Lumens:
27051
Efficacy:
150.1 lm/W
CRI:
72
Rated Hours:
100,000 Hours
Type:
Constant Current
V120:
1.50A
V208:
0.87A
V240:
0.75A
V277:
0.65A
180.2W
Call for price
Compliance
UL ListedSuitable for damp locations
Construction
Vibration RatingIndustry-leading 5G vibration rating per ANSI C136.31
Cold Weather StartingThe minimum starting temperature is -40°C (-40°F)
HousingPrecision die-cast aluminum with sheet metal driver bracket/mounting
Green TechnologyMercury and UV free. RoHS-compliant components.
LED Characteristics
LEDsLong-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Performance
Lifespan100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Wattage EquivalencyEquivalent to 400W Metal Halide
Electrical
DriversClass 1, programmable, constant current, 50/60 Hz., 120-277V, 120V: 1.50A, 208V: 0.87A, 240V: 0.75A, 277V: 0.65A
THD3.45% at 120V, 7.38% at 277V
Power Factor99.9% at 120V, 96% at 277V
Surge Protection4kV