Hardware Resources Z118 1-1/4" Diameter Rope Detailed Cypress Cabinet Mushroom Knob
Description The Artesian style rope accent of this 1-1/4" diameter knob in the Cypress collection by Elements adds sophisticated appeal to your home with craftsmanlike detail. Also available in two pull size options, this collection is the perfect accent to any cabinet and is available in four finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| One 1" and one 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this knob! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 250 |
| Inner Carton Count | 25 |
Details | Item Number | Z118 |
| Collection | Cypress |
| Brand | Elements |
| Diameter | 1-1/4" |
| Width | 1-1/4" |
| Foot Length | 11/16" |
| Foot Width | 11/16" |
| Projection | 1-1/16" |
| Clearance | 11/16" |
| Material | Zinc |
| Style | Traditional |