Hardware Resources Z110 1-3/16" Diameter Cabinet Knob
Description The modest characteristics of this 1-3/16" diameter Jeffrey Alexander cabinet knob has a robust presence with hints of American Colonial inspiration, making it a fitting choice for traditional or rustic cabinetry. This petite cabinet knob coordinates beautifully with cabinet pulls from Cordova and Chesapeake, available in various pull center-to-center options, including appliance handles in both styles. This versatile knob is available in seven timeless finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| One 1" and one 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this knob! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 300 |
| Inner Carton Count | 30 |
Details | Item Number | Z110 |
| Collection | Cordova |
| Brand | Jeffrey Alexander |
| Diameter | 1-3/16" |
| Width | 1-3/16" |
| Foot Length | 3/4" |
| Foot Width | 3/4" |
| Projection | 1-1/16" |
| Clearance | 5/8" |
| Material | Zinc |
| Style | Transitional |