Hardware Resources VN2CAD-18-Group 18" Cade Vanity
Description Sleek lines and raised panels come together to create a unique design for the sophisticated Cade vanity collection. Contemporary Stanton pulls adorn this vanity collection, adding elegance and class. Cade's design styles merge to create a perfectly transitional vanity collection. This 18" wide vanity is perfect for those rooms where space is a premium. Storage is maximized with an adjustable shelf in the cabinet, also equipped with soft-close hinges. It's available in White and Grey with Polished Chrome pulls. 18" units are preassembled with an integrated White Porcelain top with a single faucet hole. The complete Cade collection is available in a full range of sizes: 18", 24", 30", 36", 48", and 60" double.
STEP 1: Choose the vanity quantity
Then select a vanity finish
STEP 2: Add an optional mirror quantity
Then select a mirror finish
Images shown may not reflect chosen finish Features | FEATURES |
| When purchased together, all products (vanity and mirror), will be individually packaged and securely shipped together on a pallet. |
| Specifications for vanity tops are located under Resources - Additional Product Information on this page. |
Details | Item Number | VN2CAD-18-Group |
| Brand | Jeffrey Alexander |
| Series | Jeffrey Alexander |
| Collection | Cade |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| Height | 36" |
| Width | 17-3/8" |
| Depth | 13-1/2" |
| Sink Shape | Rectangular |
| Number of Bowls | 1 |