Hardware Resources USCLIP2ND-XWZ Heavy Duty Adjustable Clip with Zinc Base for USE-50, USE-100 and USE-300 Undermount Slides
Description Heavy duty adjustable clip with zinc base for undermount slides - sold by the pair Features | FEATURES |
| Vertical adjustment up to 3 mm (1/8") |
| Horizontal adjustment +/- 2 mm (5/64") |
| Depth adjustment up to 2.5 mm (3/32") |
| For inset applications |
| Heavy duty die cast zinc base |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 50 |
| Inner Carton Count | 50 |
Details | Item Number | USCLIP2ND-XWZ |
| Drawer Box Side Thickness | 1/2" - 5/8" |
| Adjustable | Yes |
| Overlay Adjustment | +/- 2 mm (5/64") |
| Vertical Adjustment | Up to 3 mm (1/8") |
| Depth Adjustment | 2.5 mm |
| Brand | Hardware Resources |
| Series | 50/100/300 |
| Finish | Black |
| Patent | US 11,540,629 B2 |
| Mount Type | Undermount |
| Warranty Period | Limited Lifetime |