Hardware Resources 8233 3" Center-to-Center Lyon Cabinet Cup Pull
Description Lyon by Jeffrey Alexander is the quintessential accent to any Shaker-style cabinet or furniture piece. This classic 4-15/16" overall length cabinet cup pull is available in twelve finish options, from classic to rustic to contemporary finishes. Paired with a large football knob, the simplistic allure of this Jeffrey Alexander collection is a guaranteed winner. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| Two 1" and two 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this pull! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 250 |
| Inner Carton Count | 25 |
Details | Collection | Lyon |
| Item Number | 8233 |
| Brand | Jeffrey Alexander |
| Center to Center | 3" |
| Overall Length | 4-15/16" |
| Width | 1-5/16" |
| Foot Length | 4-15/16" |
| Foot Width | 1-7/16" |
| Projection | 1 |
| Clearance | 1" |
| Hole Placement from Bottom of Cup | 5/16" |
| Hole Placement from Top of Cup | 1-1/8" |
| Material | Zinc |