Hardware Resources 81021 1-9/16" Overall Length (16 mm Center-to-Center) Rectangle Mirada Cabinet Knob
Description Be adventurous with the bold, yet somehow familiar, Mirada collection from Jeffrey Alexander. This contemporary 1-9/16" overall length knob doubtlessly make a statement. Three popular pull lengths are also available in this collection's six desirable finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| Two 1" and two 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this knob! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 300 |
| Inner Carton Count | 30 |
Details | Collection | Mirada |
| Item Number | 81021 |
| Brand | Jeffrey Alexander |
| Center to Center | 16 mm |
| Overall Length | 1-9/16" |
| Width | 7/8" |
| Foot Length | 7/8" |
| Foot Width | 1/4" |
| Projection | 3/4" |
| Clearance | 5/8" |
| Material | Zinc |
| Style | Contemporary |