Hardware Resources 4690 96 mm Center-to-Center Arched Capri Cabinet Pull
Description Slender and sleek, this contemporary 4-1/2" overall length pull from Capri will breathe new life into your cabinets or furniture. Part of a larger eclectic collection of European inspired knobs and pulls from Elements, this pull blends seamlessly with a range of design styles. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features | FEATURES |
| Perfect for Kitchens, Baths, Closets, and Furniture |
| Individually wrapped to protect the product from damage |
| Two 1" and two 1-3/4" breakaway screws included |
| Lifetime Warranty |
| Features higher hand clearance - great for Universal Design and Aging in Place |
| See, touch and feel first! Order a free sample of this pull! |
Notes | NOTES |
| Full Carton Count | 500 |
| Inner Carton Count | 50 |
Details | Collection | Capri |
| Item Number | 4690 |
| Brand | Elements |
| Center to Center | 96 mm |
| Overall Length | 4-1/2" |
| Width | 1/4" |
| Foot Length | 1/2" |
| Foot Width | 7/16" |
| Projection | 1-3/16" |
| Clearance | 15/16" |
| Material | Zinc |
| Style | Transitional |